image

کاربر مهمان

نور IES

دانلود نور ies light برای پروژه های داخلی و خارجی معماری شما می توانید به صورت تکی فایل ies را انتخاب و دانلود کنید .

که از این فایل ها برای نور پردازی و شبیه سازی نور مخفی و هالوژن داخل نرم افزارهای تری دی مکس و ویری ، کرونا و همچنین لومیون می توانید استفاده کنید

دانلود رایگان نور IES برای اسکچاپ و دانلود رایگان نور IES تری دی مکس ، دانلود فایل نور آی ای اس برای ویری ، دانلود رایگان نور IES برای رویت

دانلود IES به صورت تکی ، دانلود رایگان مجموعه فایل IES برای کرونا و ویری ، دانلود رایگان نور IES برای کرونا ، دانلود رایگان نور IES برای بلندر

دانلود فایل IES برای VRAY ، دانلود رایگان IES برای ویری و کرونا رندر ، دانلود رایگان نور IES برای لومیون ، دانلود رایگان نور IES برای انسکیپ

 

گذری بر مفهوم پایه ای نور IES  در نرم افزارهای معماری

مقدمه:

یکی از مهم ترین انواع نور مصنوعی که در این فصل مورد بررسی قرار می گیرد ، نور IES است. که در پروژه های شبیه سازی شده سه بعدی به ویژه در پروژه های معماری داخلی و خارجی  با عنوانV-Ray IES Light method که یک روش بسیار قدرتمند و آسان است مورد بررسی قرار می دهیم.

در این بخش سعی بر این داریم تا شما را با مفاهیم اولیه نورهای مصنوعی IES آشنا کنیم و در قدم های بعدی نحوه استفاده از آن را در نرم افزارهای مختلف معماری و مزیت های استفاده از این نورها را در پروزه ها بررسی کنیم.

مفهوم کلی نورIES  چیست؟

IES مخففthe Illuminating Engineering Society به معنای انجمن مهندسی روشنایی می باشدکه در واقع در یک قالب فایل برای توصیف نور از یک منبع تعریف شده است. .بسیاری از کمپانی ها برای برای افزودن واقع گرایی به صحنه خود از فایل های با پسوند  IES برای شبیه سازی پروژه های معماری خود استفاده می کنند. نورهای IES از جمله نورهای نقطه ای و موضعی در نرم افزارهای معماری می باشند که کارکرد آن ها مانند لامپهای LED و SMD می باشد که بر روی انواع دیوار اجرا می شوند.

مزایای استفاده از نور IES در نرم افزارهای معماری چه هستند؟

در نرم افزارهای معماری نور در کیفیت پروژه ها از اهمیت زیادی برخوردار است.کیفیت مناسب  نور توجه به بافت ها ، رنگ ها و فرم هارا در یک فضا را بالا می برد و به معماری کمک می کند تا به هدف واقعی خود برسد. چشم انداز مهمترین حسی است که از طریق آن از معماری لذت می بریم و نورپردازی نحوه درک بهتر ما را از  معماری افزایش می دهد.

نور های IES را در چه برنامه هایی می توانیم استفاده کنیم؟

این دسته از نورپردازی ها با استفاده از نور های IES معمولا توسط شبیه سازان فضاهای سه بعدی برای بازی کامپیوتری و سازندگان انیمیشن ،علی الخصوص معماران در نوردهی فضاهای داخلی مانند فضای داخلی اتاق پذیرایی،راهروهای داخلی،لابی هتل ها، فضای داخلی کافی شاپ ها، رستوران ها، فروشگاه ها، نمایشگاه ها و غیره است و در پروژه های خارجی در جداره نماهای خارجی ساختمان ها و فضای پارک ها و باغ ها،آب نماها،مکان های تفریحی و غیره کاربرد فراوانی دارند.

چگونه می توانیم از فایل ها با پسوند IES در پروژه های معماری خود استفاده کنید؟

شما می توانید یک فایل با پسوند IESرا به صورت رایگان با IES Viewer و همچنین بصورت آنلاین از طریق ابزار Visual Photometry AcuityBrands باز کنید. یک ویرایشگر متن ساده ، مانند Notepad در ویندوز یا در یکی از ویرایشگرهای Text Editorرا به راحتی  باز کنید زیرا فایل ها به صورت متن ساده هستند اما اطلاعات تصویری موجود در آن به درستی نشان داده نمی شود.

چه برنامه هایی با فایل های IES کار می کنند؟

فایل های  IES را می توان با برنامه هایی مانند نرم افزار هایروبه رو مشاهده کرد: AcuityBrands ، RenderZone از AutoDesSys ، Photometrics Pro ، Lightbox Analysts 'Photometric Toolbox ، Autodesk's Architecture and Revit و LTI Optics Photopia .

به طور کلی نور پردازی در نرم افزارهای معماری دارای چه الگوهایی می باشد؟

•    نور محیطی و سراسری  (Environment)

•    نورهای تزیینی و دکوراتیو  (Decoration)

•    نورهای موضعی ( (Local – Targeted

چطوری می تونیم از نور IES در اسکچاپ استفاده کنیم؟

موتور رندر ویری برای SketchUp   ویژگی جدید در قالب  IES Lights and Spotlights اضافه کرده است IES یک فایل دیجیتال استاندارد در قالب ASCII است که توزیع نور و به عبارت دیگر شدت نور و شکل آن را اندازه گیری می کند. کمپانی های لامپ سازی این فایل ها را برای شبیه سازی دقیق چراغ های خود استفاده کرده اند و اکنون ما توانایی اضافه کردن پروفیل های IES را برروی نرم افزارهای شبیه سازی معماری در دسترس داریم. در ابتدا می بایستی شما به تعداد چراغ هایی که می خواهید نور IES نسبت دهید. برای این منظور بر روی گزینه IES در منوی toolbare کلیک کرده و اندازه و جایگاه نور خود را تنظیم کنید.در مرحله بعد برای روی نور خورد راست کلیک کرده و در قسمت file گزینه les  را انتخاب و در قسمت power  عدد 500000   را انتخاب کنید.با همین تنظیمات ساده می توانید از کار خود رندر بگیرید .

چطوری می تونیم از نور IES در تری دی مکس استفاده کنیم؟

برای استفاده از نورهای IES در نرم افزار تری دی مکس کافی است در مادیفایر vray  گزینه vray IES را انتخاب کرده و می بایستی گزینه enable را فعال کنید تا بتوانید تغییرات لازم را در صحنه خود مشاهده نمایید.بعد از آن گزینه Target  است که باعت جهت دار شدن نور شما می شود. در کادر   None شما می توانید فایل  IES مورد نظر خود را ضمیمه کنید. که برای ساختن نور هالوژن می توانید از پلاگین IES Generatorاستفاده کنید .

چطوری می تونیم از نور IES در  Revitاستفاده کنیم؟

همان طور که می دانید در نرم افزار رویت مانند دیگر نرم افزارها روشنایی صحنه می تواند از sun ، موقعیت جغرافیایی ، brightness یا از نور مصنوعی یا از هر دو تامین شود. در نرم افزار Revit همراه با تعدادی از خانواده های نور مصنوعی از پیش ساخته شده برای دیوار ، سقف ، میز ، نمای بیرونی و همچنین انواع دیگر روشنایی است که برای پروژه های شما وجود دارد.کلا دو روش برای  ایجاد نور در پروژه هایی که به وسیله این نرم افزار وجود دارد.

روش اول این است که با استفاده از تکنیک احجام یک جسم بسازیم و به آن متریال خود نورانی بدهیم و در روش دوم ایجاد نور خطی یا شلنگی در نرم افزار می باشد که در نرم افزار کاملا عادی به نظر می رسد.ies از دسته نورهای مصنوعی میباشدبرای بارگذاری نور ies  به قسمت رفته و load settings را کلیک کنیدنور ies را انتخاب کنید.فایل xml را از بارگیری کنید و برای وارد کردن تنظیمات به قسمت import settings  بروید.با این کار چند تنظیمات ویری برای رویت مانند مقدار  برای دوربین و تنظیمات متریال ویری وارد می شود.

چطوری می تونیم از نور IES در کرنا استفاده کنیم؟

همان طور که می دانید کرنا یک نرم افزار نیست و در واقع یک پلاگین است که مانند ویری برای نشان دادن کیفیت نورها و متریال ها در پروژه های معماری قابل استفاده است.نورها در کرنا به صورت light،sun light و ies   که نور sun  دارای sky shader است که توانایی صحنه سازی آسمان های مختلف را برای شما دارد.یکی از نکات جالب توجه در موتور رندر کرنا این است که شما می توانید علاوه بر متریال های کرنا از برخی از متریال های تری دی مکس بهره مند شوید.نرم افزارکرونا از الگوریتم های photon mapping،light tracingو غیره می تواند در رندرگیری استفاده کند.همچنین موتور رندر کرونا قابلیت رندرگیری افکت های diffuse،reflection  و reflection و غیره و هر آنچه را که مربوط به موتور رندر ویری است را دارد. همچنین با این پلاگین شما می توانید خاصیت های depth of field  و motion blur  را داشته باشید که به راحتی از ویری به کرنا قابل انتقال می باشند.

یکی دیگر از ویژگی هایی که باعث شاخص شدن کرونا نسبت به ویری می شود سادگی آن می باشد که در بسیاری موارد باعث صرفه جویی زمانتان می شود.

برای استفاده از نورهای ies در موتور رندر کرنا می توانید این نورها را به صورت آماده در کار خود استفاده کنیدکه می توانید از وبسایت های مختلف دانلود کنیید.بعد از آن می توانیدیک corona light ایجاد کرده و در تنظیمات آن به ies rollout  بروید و یک نورies  را در آن بارگذاری کنید.

چطوری می تونیم از نور IES در لومیون استفاده کنیم؟

در برنامه نرم افزار لومیون در ورژن های قبلی شما نمی توانستید از نورهای مصنوعی IES استفاده کنید اما درورژن یازده به بعد شما می توانید در قسمت Spot Light  بر روی گزینه IES  کلیک کرده و نور های مورد نظر خود را در برنامه باز نمائیدالبته برای ساختن IES  مورد نظرتان می توانید از پلاگین IES generator  استفاده کنید و نور مورد نظر خود را بسازید.

چطوری می تونیم از نور IES دراینسکیپ استفاده کنیم؟

همان طور که می دانید  اینسکیپ یک پلاگین  برای ایجاد تصاویر واقعی در پروژه های معماری  به صورت واقعیت مجازی کاربرد دارد. این پلاگین برای بالابردن سرعت کار خود در پروژه ها از تکنولوژیreal time   استفاده می کند و شما می توانید با استفاده از این برنامه  مدل سه بعدی خود را به صورت زنده با کیفیت بالاتری مشاهده کنید.

نویسنده : مهندس مریم اقبال

ادامه مطلب

مشترک شدن در خبرنامه!