image

کاربر مهمان

مدل سه بعدی

در این بخش از سایت به آرشیو عظیمی از آبجکت های آماده رندر و مدل سه بعدی تری دی مکس برای ویری و کرونا دسترسی دارید: 

از جمله دانلود رایگان مدل سه بعدی مبلمان و دانلود رایگان آبجکت تخت خواب کلاسیک ، دانلود رایگان مدل سه بعدی مبلمان اداری و مدرن ، دانلود مدل سه بعدی گل و گیاه ، دانلود آبجکت درخت و بوته ، دانلود آبجکت سه بعدی ماشین و موتور سیکلت ، دانلود مدل سه بعدی انسان و حیوان ، دانلود رایگان مدل سه بعدی گچ بری و نمای کلاسیک ، دانلود رایگان مدل سه بعدی ست دکوری و کتاب ، دانلود رایگان آبجکت مبل راحتی برای تری دی مکس ، دانلود آبجکت سه بعدی آشپزخانه و نوشیدنی برای ویری و کرونا، دانلود آبجکت ، دانلود رایگان مدل سه بعدی ، دانلود آبجکت تری دی مکس و ویری ، دانلود مدل سه بعدی،دانلود مدل سه بعدی برای تری دی مکس و کرونا ، دانلود مدل سه بعدی Vray , Corona

 

گذری بر مفاهیم کلی مدل سازی ونحوه مدل سازی سه بعدی در نرم افزارهای کاربردی  معماری

به نام دوست

 

مقدمه:

در این بخش سعی بر این داریم که در ابتدا به مفهوم اصلی آبجکت و مختصری بر تاریخچه ورود مدل های سه بعدی به نرم افزارهای سه بعدی،همچنین کاربرد اصلی آن در نرم افزار های سه بعدی معماری مانند تری دی مکس،لومیون و کرونا  بپردازیم. همچنین قصد داریم که شما را با چگونگی ساخت مدل های سه بعدی آشنا کنیم و در مورد مزایای استفاده از مدل های آماده در پروژه های معماری توضیح دهیم.همچنین به معرفی تعدادی وبسایت های معروف برای دانلود این آبجکت ها  می پردازیم.در آخر شما را برای چگونگی بارگذاری آبجکت های طراحی شده توسط خودتان و نحوه فروش آنها در وبسایت های خارجی راهنمایی می کنیم.

 

مفهوم کلی آبجکت چیست؟

1. آبجکت(Object)  یک واژه انگلیسی هست که در لغت به معنای:اشیاء، شیء، هدف، موضوع، مفعول، مقصود، شیی، چیز، منظره، شیی، کالا، اعتراض کردن، مخالفت کردن می باشد.

2. در ویکی پدیا مدل سازی را به این صورت تعریف کرده است:مدل فرایندتشکیل شکل یک جسم را توصیف می کند.دو مورد از رایج ترین منابع مدل هایی هستند که توسط مهندس یا هنرمند با استفاده از نوعی ابزار سه بعدی روی کامپیوتر تولید می شوند و با استفاده از اجسام واقعی به داخل کامپیوتر پویش می شوند.مدل ها هم چنین می توانند رویه ای یا با شبیه سازی فیزیکی تولید شوند.

مدل سه بعدی

آبجکت در معماری به چه معنا است؟

در دنیای نرم افزارهای معماری به کلیه نمونه های حجمی که برای طراحی صحنه های معماری استفاده می شود آبجکت گفته می شود که این آبجکت ها می توانید به صورت آماده در اندازه ها و مدل های مختلف وجود داشته باشند. به زبان ساده تر در شبیه سازی معماری به کلیه اجسامی که موقعیت رفتاری و تجربی انسان از یک محیط را  بیان می کنند به عنوان آبجکت(Object)نامیده می شوند.

 

تاریخچه مدل سازی از چه زمانی آغاز می شود؟

زمان تولید مدل های سه بعدی به اواخر دهه 1960 برمی گردد زمانی که  استفاده از گرافیک رایانه ای در علوم مهندسی بسیار باب شده بود. در سال 1969 اولین برنامه تجاری solid  با نام تجاری syntha vision  منتشر گردید که در سال های بعد  با پیدایش pro-engineer متخصصین توانستند از nurbs  و مدل سازی پارامتری استفاده کنند. کاربرد این مدل سازی های جالب در صنعت سینما و بازی های کامپیوتری آن زمان به صورت چشمگیری قابل مشاهده بود

 

مزایای استفاده از آبجکت در نرم افزارهای معماری چه هستند؟

فرض کنید که قرار است طراحی یک پروژه معماری که شامل طراحی داخلی و خارجی حجم همچنین طراحی لند سکیپ را در مدت زمان خیلی کمی به کارفرما ارائه دهید برای سرعت بخشیدن به روند کار مدل سازی شمادر پروژه می توانید  از مدل های آماده زیادی استفاده کنید. این مدل های آماده توسط افراد حرفه ای و مسلط به نرم افزارهای سه بعدی طراحی شده اند که کوچکترین جزئیات  هم در آنها در نظر گرفته شده است برای مثال اگر شما بخواهید طراحی داخلی یک اتاق کودک را انجام دهید، می توانید از آبجکت های  آماده  مانند: تخت، کمد، فرش، صندلی، میز تا حتی ریز ترین وسایل مانند: وسایل بازی ،لباس، تابلو و غیره را استفاده کنید .تنوع در این مدل ها بسیار زیاد است که می توانند طرح شما را به مدل واقعی نزدیک تر کنند.

آشنایی با دسته تکسچر pbr 

پرکاربردترین نرم افزارهای معماری در ساخت آبجکت های آماده چه هستند؟

همان طور که میدانید نرم افزارهای زیادی برای شبیه سازی آبجکت های سه بعدی مختلف در بازار وجود دارند.برای مثال Solidworks، zbrush، Fusion ، Inventor،3rds max،   Onshape ، Maya ، Blender ، Rhino3D ،  Mudbox ،  Autocad ،CATIA  و غیره از آن دسته می باشند ،که تنها تعدادی از آنها برای مدل سازی شبیه سازی مدل های آماده در معماری مورد استفاده قرار می گیرند.از این میان می توان به اسکچاپ به عنوان یکی از قدیمی ترین نرم افزار های شبیه سازی مدل های معماری اشاره کرد، که در عین سادگی و پرکاربرد بودن دارای محدودیت های خاص خود در رندر می شود و یادگیری آن به راحتی برای شما امکان پذیر می باشد.

این نرم افزار آبجکت ای آماده ای همچون درخت،انسان،گل،گیاه،مبلمان و غیره در اختیار شما قرار می دهد که می تواند در سرعت بخشیدن به پروژه شما موثر باشد.نرم افزار بعدی تر دی اس مکس می باشد که به دلیل دقت در طراحی جزئیات بسیار حائز اهمیت است و در مقایسه با اسکچاب طرفداران بیشتری دارد.

از دیگر عوامل که باعث محبوبیت هر چه بیشتر تری دی اس مکس نسبت به مابقی نرم افزارها می شود تنوع در آبجکت های آماده و پلاگین ها ی مختلف می باشد که ما چنین چیزی را در نرم افزار های کرونا و راینو با این طیف گسترده موجود نداریم.همچنین اتوکد در مقایسه با نرم افزار های ذکر شده از تاریچه قدیمی برخوردار است که سه بعدی آن زمانی از پرکاربرد ترین ها بوده است که در حال حاضر نرم افزار رویت به صورت خیلی قدرتمند تر با رسیدیگی به جزئیات بیشتر از اهمیت بیبشتری نسبت به اتوکد برخوردار می باشد همچنین آبجکت های آماده بسیار کاربردی در این نرم افزار همچون تیر،ستون،پنجره ،پله ،درو ... وجود دارد و اتفاق جالبی که باعث محبوبیت این نرم افزار می شود این است که هر تغییری که دردیتایل پروژه  ایجاد می کنید، در همه زاویه ها، از جمله در پلان و نما، قابل مشاهده است و که این همزمانی زمان طراحی را به طور قابل توجهی برای شما کاهش می دهد.

 

چه آبجکت آماده ای بیشتر در معماری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند؟

شما با توجه به سبک معماری پروژه خود می توانید از آبجکت های شبیه سازی  آماده متنوعی در پروژه خود استفاده کنید خواه می خواهد پروژه ای مدرن باشد یا کلاسیک،لنداسکیپ باشد یا نمای ساختمان یا طراحی داخلی یک فضا.

دسته بندی مدل های شبیه سازی شده دارای طیف وسیعی چون:

آبجکت ماشین،گل وگیاه،مبلمان،لوازم دکوراتیو،درخت،آشپزخانه،حمام،اتاق کودک،اتاق خواب،دوچرخه و موتور،مجسمه های دکوراتیو،لنداسکیپ می باشد.که از پرکاربردترین آن ها می توان به انواع مدل های آماده مبلمان مدرن و کلاسیک و گل و گیاه های مختلف در سایزها  و اندازه های مختلف  تا انواع مجسمه ها ،ظروف اشپزخانه ،وسایل اتاق خواب ،کوسن ، لوسترها ،آباژور،انواع چراغ و دیگر اشیاء دکوراتیو و ... اشاره کرد.

 

چه کسانی قادر به ساختن این آبجکت های آماده هستند؟

برای پاسخ به این سوال می توان گفت که شما هم می توانید تنها با صرف وقت به مهارت کافی در زمینه طراحی آبجکت ها برسید اما افرادی در این مارکت وجود دارند که به صورت خیلی حرفه ای مشغول طراحی آبجکت های آماده ای هستند که طراحان آن ها را در پروژه های شبیه سازی خود در محیط های نرم افزاری مختلف من جمله 3RDs max  ,Lumion  ,Revit و غیره استفاده می کنند که به عبارتی با این افراد هنرمندان گرافیک رایانه ای یا CG Artist گفته می شود کارهای یک CG Artist  حول یافتن تعادل بین حساسیت های هنری و محدودیت های فنی هنگام کار در یک تیم توسعه است.

 

مدل سازی از چند مدل تشکیل شده است؟

مدل سازی  کلا به دو دسته مدل سازی چند ضلعی  ( polygonal modeling) و مدل سازی منحنی (curve )تقسیم بندی می شوندتفاوت عمده این دو مدل مدل سازی در نحوه تقسیم بندی سطوح آن ها می باشد همانطور که از اسم آنها پیدا است در مدل سازی چند ضلعی سطوح به صورت چند ضلعی و در مدل سازی منحی سطوح به صورت منحنی و نرم می باشند که با استفاده از هر کدام میتوان اشکال جالبی را طراحی نمود.

 

مزایای استفاده از آبجکت در نرم افزارهای معماری چه هستند؟

شما می توانید آبجکت های آماده زیادی از وبسایت های معتبر داخلی و خارجی دانلود کنید .یکی از مزایای استفاده از این آبجکت ها دتایل های ظریف اجرایی آنهاست که در بالا بردن کیفیت رندر های شما کمک زیادی می کنند همچینین باعث صرفه جویی در وقت و سرعت دادن به مار شما می شوند.

 

چه کسانی قادر به ساختن این آبجکت های آماده هستند؟

شما هم می توانید مانند سایر افراد حرفه ای در این زمینه به مهارت های لازم دست پیدا کنید فقط لازم است با برنامه ریزی و تمرین مستمر و دیدن نمونه کارهای داخلی و خارجی موفق از سی جی آرتیست های ماهر به هدف خود دست پیدا کنید.

 

قبل از آپلود کردن مدل های شبیه سازی شده خود در وبسایت ها به چه نکاتی باید توجه بفرمایید؟

شما اگر قصد دارید آبچکت های خود را در وبسایت های خارجی  آپلود کنید می بایستی در قدم اول از مدل آماده در زوایای مختلف رندر گرفته و همزمان با فایل اصلی به صورت زیپ شده آماده نمائید. همچنبن می توانید توضیحات کامل و مفصل در مورد جزئیات آبجکت خود تهیه نمائید. سعی کنید از پسوندهایی که با اکثر نرم افزارهای سه یعدی (3DS,OBJ,FBX)سازگاری دارند برای فایل های خود استفاده نمائید. برای رندر بهتر از از موتور رندر های کرنا و ویری استفاده کنید.فایل نهایی شما می بایستی با پسوند zip ,rar  باشد.

 

آیا مدل سازی سه بعدی آسان است؟

قطعا انجام این کار در مراحل اولیه برای شما  به عنوان یک شخص آماتور می تواند کمی چالش برانگیز باشد اما در نظر داشته باشید که لازمه رسیدن به مهارت داشتن تمرین کافی است با برنامه ریزی مناسب می توانید به راحتی بر نرم افزارهای سه بعدی مسلط شوید. این مدل سازی ها در برنامه های سه بعدی اسکچاپ و تردی اس مکس امکان پذیر است

 

نحوه ساخت آبجکت چگونه است؟

نحوه مدل سازی اشیا در محیط تری دی مکس به این صورت است که شما از پنل modify  شروع به مدل سازی شی مورد نظر خود می کنید یکی از مزیت های مدل سازی در محیط تری دی مکس در این است که شما می توانید با استفاده از پارامترهای مختلف هر ابزار تغییرات لازم را در هر مرحله از کار را اعمال کنید. شما همچنین می توانید در هر مرحله با استفاده از modifiyer های مختلف ویژگی های منحصر به فردی را به مدل خود اضافه کنید. برای مثال برای ساختن مدل یک گلدان می توانید با استفاده از ابزار line  گلدان را به صورت خطی رسم کرده و در مرحله بعد به وسیله modifiyer lathe  به آن حجم دهید و در مراحل بعدی به وسیله modifiyer FFD2*2*2 تغییرات بعدی را در حجم انجام دهید همچنین می توانید با استفاده از modifier Bend  بخش هایی ز گلدان مانند دستگیره های آن را خم کنید.

نکته جالب توجه در تنوع پارامترهای تردی مکس در این است که با استفاده از تغییرات اولیه پارامترها می توانید شکل ها با توپولوژی های مختلف ،با اندازه و اشکال مختلف خلق کنید برای مثال با کاهش تعداد اضلاع و خاموش کردن گزینه smooth  می توانید یک مخروط را به یک هرم چهار طرفه تبدیل کنید در تری دی مکس این امکان وجود دارد که می توانید مدل سازی اولیه خود را با استفاده standard primitives  انجام داده و برای اعمال تغییرات بیشتر آن را به صورت editable poly در آورید. در واقع می توانید  با استفاده از شبکه های قابل ویرایش زیادی تغییرات متنوعی را به مدل شبیه سازی خود بدهید.

 

نحوه وارد کردن آبجکت آماده در تری دی مکس به چه صورت است؟

نحوه وارد کردن آبجکت ها در تری دی اس مکس شامل وارد کردن آبجکت های با متریال و آبجکت های بدون متریال می باشد که کار با آن بسیار آسان می باشد در ابتدا باید در نوار منو وارد بخش customize  شده بعد از آن گزینه configure user pathes.. را کلیک و در ادامه گزینه external  files را انتخاب می کنید. همانطور که مشاهده می کنید در کادر خاکستری رنگ  سومین گزینه به نام add  وجود دارد که با کلیک بر روی آن تکستچر های آبجکت به آن اضافه می شوند و بعد از آن گزینه ok  راکلیک می کنید.

روش دومی هم برای وارد کردن  آبجکت با متریال در ترید مکس وجود دارد که مانند روش قبل آسان می باشد. در ابتدا در نوار منوی مکس وارد گزینه file شده و merge  را انتخاب می کنید بعد از آن گزینه import  را انتخاب کنید با این روش آبجکت وارد فضای مکس می شود.

 

نکته های مهم در وارد کردن آبجکت های آماده در تردی اس مکس چه می باشد؟

از نکته های بسیار مهمی که در استفاده از آبجکت های آماده باید مد نظر شما باشد این است که شما می بایستی به موتور رندری که آبجکت در آن ساخته شده است توجه داشته باشید .

ممکن در ابتدای ایمپورت آبجکت در صحنه تر دی دی مکس آبجکت تیره شود که برای جلوگیری از این اتفاق می توانید diffuse  خاکستری رنگ را به آن نسبت دهید.

در قدم بعدی بهتر است که آبجکت های خود را لایه بندی کنیدهمچنین توجه داشته باشید که بسیاری از آبجکت هایی که از وبسایت های معروف دانلود می کنید مانند آبجکت درخت،گل یا گیاه دارای جزئیات ریز بسیاری می باشند که هنگام انتقال به فایل مکس شما ممکن است سبب سنگینی حجم فایل شوند که برای جلوگیری از این اتفاق می توانید آبجکت را به صورت group  شده وارد کنید.نکته آخر این است که به تنظیمات متریال آبجکت خود(uv map) دقت کنید.زیرا این کار باعث زیبایی بیشتر پروژه معماری شما می شود.

 

نحوه وارد کردن آبجکت آماده در لومیون به چه صورت است؟

همان طور که می دانید نرم افزار لومیون به صورت پیش فرض مدل هایی را دارد اما اگر شما بخواهید مدل هایی را که قبلا در نرم افزار های سه بعدی دیگر از جمله مکس طراحی شده است وارد لومیون کنید می توانید به این روش عمل کنید برای وارد کردن آبجکت به نرم افزار لومیون باید گزینه import model  کلیک کنید. شما می توانید در این قسمت برای آبجکت خود نامmodel name و نوع دسته بندیcategory تعیین کنید.

گزینه های بعدی مانند import animation ،import edge/lines  هستند که این امکان را به شما می دهند که خصوصیاتی مانند انیمیشن یا خصوصیاتی که باعث شبیه سازی بیشتر آبجکت شما به واقعیت می شود را همراه با آبجکت وارد کنید.در وارد کردن برخی از آبجکت ها به محیط لومیون ممکن هست نرم افزار از شما بپرسد که می خواهید آبجکت شما به چه صورت باشدeditable polyویا domy .

 

نکته های مهم در وارد کردن آبجکت های آماده در تردی اس مکس چه می باشد؟

از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که ممکن از شما بخواهید از آبجکت های آماده ای که قبلا در محیط تری دی مکس ساخته شده است وارد لومیون کنید و این نکته را باید در نظر داشته باشید که متریال هایی که در داخل مکس به آبجکت داده شده اند  نمی توانند وارد محیط لومیون شوندبرای این کار می بایستی قبل از ایمپورت به نرم افزار لومیون diffuse  خاکستری به تمام آبجکت در محیط تری دی مکس داده و بعد ایمپورت کنید و در لومیون شروع به متریال دهی نمائید.

 

از چه وبسایت هایی می توانید رایگان آبجکت آماده معماری دانلود کنید؟

 

همان طور که می دانید برای دانلود ابجکت سه بعدی از برخی از وبسایت های خارجی باید وجه نقدی را به صورت آنلاین پرداخت کنید اما وبسایت هایی هم هستند که مدل ها را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند مانند:

 

•    CGTrader.com

•    Turbosquid.com

•    3rdsky.org

•    Free3rd.com

•    3rddwarehouse.sketchup.com

•    All3rdfree.net

•    Archive3d.com

 

و همانطور که می دانید وبسایت ما یکی از بهترین وبسایت ها برای دانلود رایگان مدل سه بعدی و دانلود مدل سه بعدی تری دی مکس هست که شما می توانید مدل های شبیه سازی شده را که توسط ماهرترین شبیه سازان  مدل های معماری طراحی شده اند از داخل سایت دانلود نمائید.

 

قبل از آپلود کردن مدل های شبیه سازی شده خود در وبسایت ها به چه نکاتی باید توجه بفرمایید؟

در ابتدا از مدل شبیه سازی خود از زاویه های مختلف رندر گرفته، در مرحله بعد سعی کنید توضیح مختصری در مورد آبجکت مدل سازی شده، آماده نمایید. در مرحله بعد فایل هایی مانند تکستچر،مپ و ... را که می خواهید به عنوان پیوست به مدل خود اضافه نمایید آماده بفرمایید و همگی را در یک فولدر زیپ  با پسوند rar یا zip  ذخیره بفرمایید.

نکته توجه داشته باشید که پسوند فایل های شما OBJ,3DS,FBX باشند و به طور کلی این نکته را مد نظر داشته باشید که فرمت ذخیره سازی هر مدل باید با نرم افزار مدل سازی آن هماهنگی داشته باشد.

بهتر این است که خروجی های رندر شما از موتور رندر ویری و کرونا باشد.و حتی المقدور در صحنه از به کار بردن دوربین یا هر آبجکت اضاقی دیگر خودداری کنید.

 

در چه وبسایت هایی می توانید مدل های خود را به فروش برسانید؟

ایده جالب فروش آبجکت آماده در سال 2014 توسط سازنده وبسایت Turbosquid بنیان گذاری شد. او بر این قضیه  معتفد بود که به وسیله طراحی و فروش مدل ها می تواند به در آمد نجومی دست یابد. بعد از آن شرکت های دیگری من جمله:EA Games،Ubisoft،   Activationو غیره توانستند در این زمینه فعالیت زیادی داشته باشند .همچنین شما اگر آرشیوی از مدل های خود در اختیار دارید آن را در این وبسایت ها به فروش برسانید و این نکته را توجه داشته باشید که قیمت مناسب را برای محصول خود انتخاب کنید.

نویسنده : مهندس مریم اقبال  

ادامه مطلب

مشترک شدن در خبرنامه!